ZDROWA ARCHITEKTURA

Projektując nasza przestrzeń, powinniśmy pójść o krok dalej. Oprócz podstawowych prawnych i estetycznych założeń należy zwrócić uwagę na to, aby była ona zdrowa dla użytkownika.

Co to właściwie znaczy? Architektura tworzy dla człowieka środowisko wewnętrzne, w którym funkcjonuje przez około 80% swojego czasu. Budynki w największym stopniu oddziałują na nasz układ oddechowy, immunologiczny, zdrowie psychiczne oraz psychosomatyczne. Jakość otaczającej nas przestrzeni ma duży wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób.

Dlatego tak ważne są materiały, z których budynek jest wystawiony, izolacyjność termiczna, cyrkulacja i jakość powietrza oraz odpowiednie doświetlenie.

CO DAJE NAM ZDROWA ARCHITEKTURA?

Przede wszystkim ma wpływ na samo zdrowie fizyczne ale i również psychiczne. Manifestuje się również w dobrym samopoczuciu użytkowników, a za tym idącej ich produktywności.

NOWY STANDARD BUDOWNICTWA ZRÓWNOWAŻONEGO

 

Przyczyną chorób przewlekłych są w 85% czynniki środowiskowe, a tylko w 15% genetyczne.

 

W  praktyce projektowo – realizacyjnej zdrową architekturę można podzielić na:

 • zdrowie systemowe- czyli dobór rozwiązań technicznych,
 • zdrowie użytkowe – czyli dobór rozwiązań funkcjonalnych
 • zdrowie wbudowane – czyli dobór materiałów budowlanych

CHORE BUDYNKI

 

Sick Building Syndrome czyli kiedy u wielu użytkowników budynku pojawiają się podobne chorobowe objawy.

Skąd biorą się chore budynki:

 • Nieodpowiednia wentylacja
 • Zanieczyszczenia chemiczne pochodzące ze źródeł wewnętrznych np. kleje, wykładziny, tapicerki, drukarki, środki czystości itp. mogą emitować między innymi formaldehydy.
 • Zanieczyszczenia ze źródeł zewnętrznych np. spaliny, które przedostają się do wnętrza budynku przez nieszczelne okna, czy szachty wentylacyjne.
 • Zanieczyszczenia biologiczne np. grzyby, pleśń, wirusy. Gromadzą się tam gdzie stoi woda czyli np. w izolacji, w przestrzeniach między sufitowych, na wykładzinach itp.
 • Nieodpowiednie oświetlenie – badania wykazały że pałeczka gruźlicy w pomieszczeniach słabo oświetlonych może wegetować kilka tygodni, natomiast w pomieszczeniach słonecznych już tylko 2 godziny. Taka sama zasada dotyczy wielu patogenów chorobotwórczych

CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY TWORZYĆ ZDROWĄ ARCHITEKTURĘ?

Należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów:

JAKOŚĆ WENTYLACJI

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania wentylacji należy zwrócić szczególną uwagę na jej wydajność względem całego budynku. Warto zainwestować w wentylację mechaniczną aby odprowadzać powietrze do każdego z pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna daje nam również wiele możliwości względem montażu np. rekuperacji, klimatyzacji, pompy powietrza itp.

ODPOWIEDNIA IZOLACYJNOŚĆ CIEPLNA

Na etapie projektowania należy również określić rodzaj i grubość zastosowanego ocieplenia przegród zewnętrznych. Odpowiednie docieplenie budynku zminimalizuje prawdopodobieństwo skraplania się wody i odkładania się wilgoci w ścianach, stropach. Skutkuje to rozwojem zarodników grzybów i pleśni.

OKNA

Warto zainwestować w „ciepłe” okna, które zminimalizują straty cieplne i nie pozwolą aby spaliny przedostawały się do wnętrza budynku.

DOBRY PROJEKT

Ważne jest aby Architekt projektując budynek uwzględnił złożoność problematyki zdrowej architektury.

 • Do budowy warto używać materiałów nie emitujących związków chorobotwórczych.
 • Izolacja na etapie projektu i realizacji powinna mieć charakter ciągły
 • Pomieszczenia powinny być odpowiednio dobrze oświetlone aby poprawić komfort i wydajność pracy ale również zminimalizować rozprzestrzenianie się chorobotwórczych patogenów.
 • Projekt powinien uwzględniać ilość osób użytkujących budynek i na tej podstawie zastosować odpowiednie system wentylacji.
 • Powinno zostać zaprojektowane odpowiednie oświetlenie sztuczne budynku uwzględniające natężenie i barwę światła. • Dostęp do filtrowanej wody pitnej.
 • W przestrzeniach biurowych warto jest ulokować osobne pomieszczenie na kserokopiarki i drukarki z dodatkową wentylacją.
 • Przestrzeń powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Te i wiele innych aspektów powinny być rozważone na etapie projektowym obiektu zrównoważonego.
Dodaj komentarz

Your email address will not be published.