OŚWIETLENIE A ZDROWIE

Oświetlenie w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrze dobrane wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Człowiek naturalnie funkcjonuje w cyklu cyrkadialnym. Nasze organizmy przystosowane są do funkcjonowania na pełnych obrotach w ciągu dnia, następnie w trakcie zachodu słońca następuje wyciszenie by wprowadzić się w sen i odpoczynek.

Na każdym z tych etapów uwalniane są inne hormony odpowiedzialne za funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli człowiek w ciągu dnia będzie spędzał czas w niedoświetlonym pomieszczeniu, natomiast w godzinach wieczornych będzie bombardowany światłem o mocy 800 lumenów jego gospodarka hormonalna zostanie całkowicie zaburzona. Osoba taka będzie odczuwać w ciągu dnia senność i niską produktywność, natomiast w godzinach wieczornych będzie pobudzała organizm do pracy by następnie w szybkim tempie wprowadzić go w nieefektywny spoczynek.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia, by następnie w godzinach wieczornych móc zmniejszyć jego natężenie i pozwolić organizmowi w naturalny sposób przejść w fazę spoczynku.

OŚWIETLENIE A ESTETYKA

Oświetlenie sprawia że pomieszczenie staje się  wielowymiarowe.

Dzisiejszy rynek przesycony jest różnego rodzaju oprawami oświetleniowymi, które dzięki dodatkowej manipulacji natężeniem i barwą światła pozwalają tworzyć różne sceny we wnętrzu. Sceny jakie chcemy stworzyć w naszych wnętrzach powinny być rozważone już na etapie rozmieszczania elektryki. Dlatego tak ważny jest projekt wnętrza.

Czym są sceny oświetleniowe?

 

Sceny dzielą pomieszczenie funkcjonalnie. Doświetlenie np. stołu jadalnianego będzie jedną z wielu scen jakie powinniśmy uwzględnić w projekcie oświetlenia jadalni. Sceny tworzą klimat i poprawiają funkcjonalność pomieszczenia.

Wielowymiarowość pomieszczenia

Oświetlenie powinno być tworzone warstwowo uwzględniając jego priorytetowość. W pierwszej kolejności powinniśmy określić gdzie i jakie będzie oświetlenie główne pomieszczenia. Kolejnym etapem jest tworzenie odpowiedniego doświetlenia poszczególnych stref jak np. wanny w projekcie łazienki. Kolejną warstwą będzie scena wieczorna, gdzie oświetlenie będzie miało mniejsze natężenie i cieplejszą barwę. Końcową warstwą są już doświetlenia miejsc na które chcemy zwrócić uwagę np. galeria zdjęć lub obraz.

To najprostszy przykład tworzenia pomieszczenia wielowymiarowego.

CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY TWORZYĆ ZDROWĄ ARCHITEKTURĘ?

  •  Przede wszystkim należy rozważyć na pierwszym etapie jaką ilość punktów świetlnych chcemy i gdzie będą one rozmieszczone. W tym celu należy obliczyć ilość lumenów przypadającą na m2 pomieszczenia.
  • Warto odpowiednio dobrać moc i kolor żarówki do specyfiki danego pomieszczenia.
  • Warto zastanowić się nad scenami jakie chcemy stworzyć.
  • Należy się również zaznajomić z systemami smart i określić czy są one nam potrzebne w zarządzaniu oświetleniem.
Dodaj komentarz

Your email address will not be published.